Offer 382998
ROLAND R 706 3B P from 1997
6 Color
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382998 |
| Brand: | ROLAND |
| Model: | R 706 3B P |
| Manufacturer | ROLAND |
| Condition: | Good |
| Year: | 1997 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | damage_free |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Immediately |
| Counter: | 80 mio |
| Machine number: | |
| Description: | PECOM control console<>Preset system<>Refrigeration and circulation system<>Sheet reversing system<>Automatic change between straight and perfecting mode<>ROLANDMATIC dampening system<>RCI Ink Control Remote<>Perfecting machine<>Powder sprayer<>All washing devices<>PPL Power Plate Loading (semi-automatic)<>Double-sheet control |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. paper size | 720x1040 mm |
| Smallest size | 340x480 mm |
| Image area | 700x1020 mm |
| Speed | 11.000 sh/h |
| Length | 11933 mm |
| Width | 3450 mm |
| Height | 2140 mm |
| Colors | 6 |
| HS Code | 84431300 |