Offer 382388
RYOBI 754 from 2008
4 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382388 |
|---|---|
| Brand: | RYOBI |
| Model: | 754 |
| Manufacturer | RYOBI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2008 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 43 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | PCS-G<>PDS-E<>Automatic Plate Changer<>Ryobimatic delta +Technotrans alpha.c<>Lithocoat varnish supply<>Preset on feeder<>Automatic blanket, roller and impression-cylinder washing device<>ITC Ink temperature control<>IR Infra red dryer<>Grafix powder sprayer |
Technical details
| Max. paper size | 788 x 600 mm |
|---|---|
| Plate size | 750x545 mm |
| Speed | 3,000 ~ 15,000 S.P.H |
| Power consumption | 33kW |
| Blanket Type | 791x665x1.95 mm |
| Plate thickness | 0.4 mm (0.016") |
| Colors | 4 |
| HS Code | 84451300 HS Codes Classification of Other offset printing machinery |
| Feeding System | Rotary type stream feeder |
| Feeder Pile Capacity | 800 mm (31.5") |
| Delivery Pile Capacity | 925 mm (36.42") |