Offer 382451
RYOBI 920 PF-8 from 2016
8 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382451 |
|---|---|
| Brand: | RYOBI |
| Model: | 920 PF-8 |
| Manufacturer | RYOBI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2016 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 68 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Feeder RMGT V-Style Sheet Feeder<>Display 55" Information Display with 3 Camera Positions<>Applications Commercial Printing<>Packaging<>Direct Mail<>Short to Medium Run Production<>• RMGT Smart RPC (Simultaneous Plate Change – ~90 seconds)<>• RMGT Insta.Color Make-Ready Technology<>• Benford UV Curing System (Units 4 & 8)<>• Impression Pressure Preset System<>• PPC Server III Software<>• PDS-E Spectro Drive Color Control<>• RMGT V-Style Sheet Feeder<>• Pneumatic Pull Side Guide<>• Racking Board Back Guide<>• Skid Type Paper Pile Board<>• Automatic Dampening Solution Supply System (x2)<>• Intermediate Tank<>• Delivery Fan Static Eliminator<>• External Plate Bender<>RYOBIMATIC dampening system<>Automatic Blanket and Plate Cylinder wash<>ITC Ink temperature control<>Preset - automatic size device<>Oscillating form rollers |
Technical details
| Max. paper size | 920x640 mm |
|---|---|
| Smallest size | 410x290 mm |
| Image area | 900x615 mm |
| Plate size | 910x665 mm |
| Speed | 3.000 |
| Stock thickness | 0.04 |
| Colors | 8 |
| HS Code | 84431300 |