Offer 382417
SCHIAVI RIGEL from 2001
Central Impression Presses
Offer Details
| Offer Number: | 382417 |
|---|---|
| Brand: | SCHIAVI |
| Model: | Rigel |
| Manufacturer | SCHIAVI |
| Condition: | |
| Year: | 2001 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | CI PRESS<>Print possibilities: 4+4<>Materials: LDPE, HDPE, BOPP, CPP, PET, ALU, PAPER, BIO<>Not Gearless<>Fast Sleeve Change<>Fast Sleeve Anilox Change<>Computer Supervision<>Double Turret Automatic Flying Splice<>Double Turret Automatic Flying Splice<>Maximum Reel Diameter Unwinder: 800 mm<>Maximum Reel Diameter Winder: 800 mm<>Thermal Oil Drying<>Fife Video camera<>Cason Corona Treatment - conductive and non-conductive materials<>BST Web Guides in and out<>Gama Viscosity Control - not in use, has to be repaired<>Inking System: Ceramic Anilox + Chambered Doctor Blades |
Technical details
| Max. Web width: | 1320 mm |
|---|---|
| Max.Print width | 1290 mm |
| Printing repeat (max): | 1200 mm |
| Printing repeat (min): | 430 mm |
| Max mechanical Speed | 300 m/min |
| HS Code | 84431600 |
PRICE: Upon request
Images