Offer 382836
STAHL TH 82-4-4-2 from 2012
Folding Machines
Offer Details
| Offer Number: | 382836 |
|---|---|
| Brand: | STAHL |
| Model: | TH 82-4-4-2 |
| Manufacturer | STAHL |
| Condition: | Good |
| Year: | 2012 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | • With low operator strain, double wheel suction head for wide format sheets.<>• Digital microprocessor control with touch screen display for automatic setting of fold plates and<>roller pressures with learning function for signature length, suction & spacing with run monitoring,<>integrated total and batch counter with memory.<>• Touch-screen for fully automatic setting of fold plates and roller pressures.<>• Combination buckle plates with swing-away deflectors for quick change from stop to fold.<>• Setting adjustments can be made outside the machine ‘on the fly’.<>• Sound hoods covering all buckle units.<>• SAK-66 shingle belt delivery table.<>Including compressor, tools, spares & manuals.<>Accessories:<>Electronic gate-fold plate with control unit.<>VFZ-66 mobile electronic ‘Z’ knife fold unit. |
Technical details
| Max. sheet size (wxl) | 820x1280 mm |
|---|---|
| Min. sheet size (wxl) | 140x180 mm |
| Max. / min. fold length 1th buckle plate | 620/670 mm |
| Max. / min. fold length 2nd station | 580 mm |
| Max. / min. fold length 3rd station | 460 mm |
| Max. / min. fold length 4th station | 330 mm |
| Speed | 25 to 230 folds/min |
| Max. pile height | 80 mm |
| Power consumption | 6.6 kVA |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |
PRICE: Upon request
Images