Offer 383043
STEINEMANN COLIBRI 72 from 1992
Coater Surface (Sheet)
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 383043 |
| Brand: | STEINEMANN |
| Model: | Colibri 72 |
| Manufacturer | STEINEMANN |
| Condition: | Good |
| Year: | 1992 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Full Kit & Spares<>UV Lamps: Set of brand new lamps<>Belts: New conveyor belts<>Mechanical: New rollers and<>bearings<>Set: Complete system with all parts |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Max. sheet size | 720x1020 mm |
| Min sheet size | 210x280 mm |
| Drying system | UV |
| Max. speed | 10.000 sheets/h. |
| Material thickness | 70 |
| Power consumption | 35/50 kW |
| Length of machine | 11000 mm |
| Width of machine | 2000 mm |
| Height of machine | 1600 mm |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |