Offer 382617
WOHLENBERG VARIO 20 from 1990
Perfect Binders
Offer Details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Offer Number: | 382617 |
| Brand: | WOHLENBERG |
| Model: | Vario 20 |
| Manufacturer | WOHLENBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 1990 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | 2 x Pressing stations<>Milling & Notching Unit,<>Hand feeding station<>Hotmelt spine + side gluing<>Premelter |
Technical details
| Name property | Description property |
|---|---|
| Binding lenght max./min. | 7000 books/h. |
| Cover thickness max./min. | 470x655 mm |
| Max. speed | 140x210 mm |
| Max. book size | 460x305x60 mm |
| Min. book size | 140x103x2 mm |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |
PRICE: Upon request
Images